Välkommen till
Building Future Institute 

Institutet för hållbart byggande och boende

Vilka är vi? Var kommer vi ifrån?

Vi främjar hållbart byggande och renovering men också samhällsutveckling i stort. Vi ser oss som en katalysator, en inspiratör, till hållbar utveckling.

Vi jobbar med utvecklingsprojekt inom hållbarhetsområdet. Vi konsulterar, utbildar och informerar. Så att du vågar ta modiga, kloka och  hållbara beslut.

Vi finns här för att du ska skina. Du ska skina för att du valt det hållbara. Vet du inte vad det hållbara är så finns vi till hands, vi hjälper, utbildar och coachar dig.

Du är tjänsteman eller politiker i kommunen eller i det privata näringslivet. Du bestämmer och tar beslut. Du påverkar folks vardag. Du äger och förvaltar, bygger och renoverar.

Du är liten eller stor, nära eller långt borta.

Med ett öppet, inkluderande, ärligt sinne och med en ödmjuk proaktivitet hälsar vi dig välkommen till
Building Future Institute.

Nordic Property Expo / Nordic Architecture fair 2019

Kom och träffa oss på
Nordic Property Expo 
15-16 oktober 2019

Vi vill träffa dig och visa upp vad vi gjort hittills, vad vi gör just nu och allra viktigast, vad vi kan göra tillsammans med dig framöver.Vi vill träffa dig och visa upp vad vi gjort hittills, vad vi gör just nu och allra viktigast, vad vi kan göra tillsammans med dig framöver.

Mässan har fritt inträde!

Välkommen till Göteborg och Svenska mässan,
välkommen till monter A:01:42 på Nordic property expo.

Till mässans hemsida
PROJEKT

Resilienset

Vi leder nu ett projekt som skall mynna ut i ett huskoncept för ett modernt boende där alla hållbarhetsaspekter tas till en ny nivå. Vad sägs om egen matproduktion, egen energiproduktion och ett energisnålt hus som varsamt formgivits så att människor ska trivas och må bra.  Vi samarbetar med flera aktörer för att nå upp till Living Building Challenge-certifiering.

MÄNNISKAN

Vi bygger utifrån människan i mitten med dess hälsa och välbefinnande som ledstjärna. Människan först, sedan löser vi tekniken.

MAT

Vi jobbar med aquaponik, alltså fiskodling i ett slutet system. En biprodukt från fiskodligen är en kraftig näringslösning som vi använder till  grönskasodling i växthus. Anläggningen ska ligga i huset eller på tomten. 

TRANSPORT

Huset ligger nära stationen i Floda, ihop  med gemensamma fordon och goda möjligheter att jobba från hemmet eller dess allra närhet skapar vi nycklar till ett mer hållbart sätt att förflytta sig.

KULTUR

Ett öppet hus med genomtänkta sociala ytor som bjuder in till interaktion leder till ett ökat välmående.  Det är seedan gammalt. sen stenåldern ungefär.

Detta har hänt.

2018 Föreningen Grundas
2018 Samarbete etableras kring föreläsningar hos Ekocentrum
2018 Ställer ut på Nordic Property Expo ihop med ICHB och Garveriet
2018 Rådgivare till SEB som lanserar gröna bolån
2018 Beviljas stöd från Boverket för projekt Resilienshuset 

Detta gör vi helst

Vi svarar på frågor, utbildar och informerar. Vi konsulterar och ger stöd. Svarar på remisser och hjälper till med fakta och forskning som pekar mot ett mer hållbart samhälle, underlag till dom som styr att grunda hållbara beslut på.

UTBILDNING OCH INSPIRATION

Vi erbjuder utbildningar, workshops, seminarier inom hållbart byggande med allt ifrån arkitektur, certifieringar, köldbryggor, materialval, lagar och regler till inspiration för att nå en hållbar helhet med människan i mitten.

LIVSCYKELANALYS

Kunskapen om materialens ursprung och hur dom hanteras på vägen in i din konstruktion är otroligt viktig. Vi är med som en del i den grupp som leder arbetet i Sverige med att ta fram verktyg inom livscykelanalys.

BYGGKONSULTTJÄNSTER

När du behöver någon som kan hållbart byggande finns vi tillhands. Vi erbjuder experthjälp inom arkitektur, fukt, byggnadsfysik, partnering och certifiering.

UTBILDNINGSPROJEKT

När skolan möter näringslivet uppstår det positiva vibrationer. Får man dessutom med sig stat och kommun på tåget uppnår man riktigt spännande synergier. Vi älskar ett spännande projekt och att få utveckla ny teknik och nya metoder. Allra bäst är när det sker ihop med dom som skall använda det till vardags.

Vårt team

Vi, vi kommer från byggbranschen, från arkitekturen och byggnadsfysiken, från finansvärlden, akademin, marknadsföringen, journalistiken och eventen. Vi kommer direkt från skolbänken, är mitt i livet och har passerat pensionsåldern.

Pär Svensson

Ordförande

Inspiratör | Projektledare | Passivhusexpert

par.svensson@buildingfuture.se

0708 36 99 99

Anders Linde

Sekreterare

Arkitekt SAR/MSA | Passivhusexpert

Jonas Larsson

vice ordf.

Kommunikatör | Eventkoordinator 

jonas.larsson@buildingfuture.se

0702 200 908

Tomas Holst

Dynamiker

tomas.holst@buildingfuture.se

Karin Ahlström Ullbro



Hållbarhetsekonom

karin.ahlstrom.ullbro@buildingfuture.se

0704-85 63 96

Ulf Alexandersson

Ekonom

ulf.alexandersson@buildingfuture.se

Sverker Alänge

sverker.alange@buildingfuture.se

Per Andersson

Projektledare | hållbarhets-/certifieringssamordnare | cert fuktsakkunnig

per.andersson@buildingfuture.se

0702-789 452

Erik Berg

Arkitekt

erik.berg@buildingfuture.se

Jonas Brandström

Hälsa och välbefinnande

jonas.brandstrom@buildingfuture.se

Hans Eek

Arkitekt SAR/MSA Internationell Energiexpert och Passivhusexpert

hans.eek@buildingfuture.se

0708 23 77 66

Josefin Florell

Miljövetare

josefin.florell@buildingfuture.se

0733 92 31 36

Marie Grahn

Journalist

Kaj Johansson

Filosof

kaj.johansson@buildingfuture.se

Anders Nyquist

Arkitekt

anders.nyquist@buildingfuture.se

Karin Nyquist

Arkitekt | LCA-specialist | passivhusexpert

karin.nyquist@buildingfuture.se

0709 433 178

Ing-Mari Odegren

Holistiker

ingmarie.odegren@buildingfuture.se

Eva Pedersen


Utbildningskoordinator

eva.pedersen@buildingfuture.se

0768 334 339

Sari Scheinberg

Phd

sari.scheinberg@buildingfuture.se

Kjell Svensson

Kalkylator Bygg

kjell.svensson@buildingfuture.se

Ingo Theoboldt

Byggnadsfysiker | Passivhusexpert

ingo.theoboldt@buildingfuture.se

Hanna Wedel

Kommunikatör

hanna.wedel@buildingfuture.se

Niklas Wennberg

Akvaponiexpert

niklas.wennberg@buildingfuture.se